https://www.traditionrolex.com/5

https://www.traditionrolex.com/5

https://www.traditionrolex.com/5

Bohemians | Jiří Kubíček

Bohemians

www.bohemians.cz/,
www.bohemians.cz/partneri

JAK JSEM POTKAL BOHEMKU

Život je krátký a nelze všechno poznat. Já jsem měl to štěstí hrát fotbal na solidní úrovni a následně pracovat po téměř třicet let bez přestávky ve vrcholných fotbalových klubových (Sigma) a svazových (ČMFS) funkcích českého fotbalu. A když obé chcete dělat profesionálně, je potřebné obětovat pro věc veškerý čas.

Práce ve sportu je však krásná, rozmanitá a poučná. Setkáváte s pestrou směsicí lidí, kteří vás nejen mohou poučit a obohatit, ale mohou vám přinést spoustu zážitků a příběhů. Pro mě to samozřejmě byli lidé okolo klubu, ve kterém jsem pracoval. A potom mnozí další, se kterými jsem měl možnost se potkávat i utkávat.

A tak jsem se potkal i s BOHEMKOU a zažil s ní krásné příběhy. Léta jsem obdivoval její vztah s fanoušky, a nakonec musím smeknout i před její fotbalovou prací a cestou, kterou se vydala. Jsem rád za své rozhodnutí spojit se s ní a jejími lidmi a v sezóně 2022/2023 se stát i jejím PARTNEREM A SPONZOREM. Snad to bude oběma stranám ku prospěchu a budeme mít společnou radost z fotbalu.

Můj vztah ke klubu se traduje již z dob dávných a já si dovolím zavzpomínat.

Setkání první / jaro 1987 /

BOHEMCE ZAVŘELI SEKRETÁŘE ZDEŇKA SVOBODU

Jel jsem na jaře roku 1986 jako sportovní ředitel s tehdejším předsedou Sigmy na pravidelné předsezónní shromáždění předsedů ligových klubů do Prahy a já potom ještě dál, do Chebu. Měli tam super útočníka. To shromáždění se konalo 2. března v hotelu Internacionál. V té době jsme se přetahovali se Spartou a Bohemkou o toho útočníka, excelentního střelce Radka Druláka, co hrál ligu za RH Cheb. Bohemka byla tenkrát velká a silná, a v tom závodě jednoznačně vedla i v Radkově mysli. A v tom z jednacího sálu vyšel předseda (Gajda) a říká: „Něco se děje, je tady zpráva, že dnes ráno zavřeli Svobodu a Típka (tehdejšího předsedu Bohemky) a má to mít pokračování. Nikam nejezdi, vždyť Cheb řídí „vnitro“…

To bylo něco pro ambiciózního začátečníka z vesnice, z kulackého rodu s tvrdou palicí a zvěrokruhem Berana. Když zavřeli, tak je o konkurenta méně, řekl jsem si. Před Cheb jsem si rozbředlým blátem zamazal obě SPZetky, za chvilku seděl u Druláků a začal přemlouvat jeho manželku, neb Radek byl na tréninku. Sliboval jsem hory, doly a Radek po návratu z tréninku podepsal. Byl to jeden z mých největších přestupů. Když vyšla Zdeňkovi Svobodovi v roce 1997 kniha Fotbalová chobotnice, dozvěděl jsem se detaily toho roku a v mé fotbalové práci byla jeho zpověď velkou zkušeností.

Setkání druhé / jaro 1989 /

JAK SIGMA ZACHRÁNILA V SEZÓNĚ 1988/89 BOHEMKU

V Bohemce pracoval jako sekretář Jirka Vopravil a myslím, že jsme byli velcí kamarádi. Bohemka měla těžkou sezónu a na jaře hrála o záchranu. V té sezóně začínala i moje spolupráce se Spartakem Moskva, konkrétně s 94letým Sašou Starostinem, ruskou fotbalovou legendou. No a já měl Sigmu zachráněnou (skončili jsme na 10. místě) a před posledním kolem jsem odletěl na jednání o Sašovi Bokijovi, jehož jsem jako prvního cizince po revoluci přivedl Karlovi Brücknerovi v červenci 1990. Udělal pro Sigmu moc a dodnes zde žije.

https://www.infobugojno.ba/index.php/12-zanimljivost/1734-staljin-je-ubijao-cak-i-sportske-prvake-zasto-se-nogometasi-spartaka-ali-i-sahisti-i-tenisaci-nisu-svidali-vodi-naroda-i-zbog-cega-je-neke-likvidirao

Hrálo se poslední kolo. My v Plzni, Bohemka už nevím a já v Moskvě u Starostina, který mě toho tolik, jako eléva, naučil. O Sašovi Bokijovi jsem jednání posunuli dál a na hotelu mě čekal vzkaz od Jirky Vopravila: „Juro, musíš nás zachránit, musíte vyhrát v Plzni, dáme vám motivaci (Plzeň byla v tu chvíli 15. sestupová a Bohemka o bod 14. nesestupová, takže naše vítězství byla záchrana Bohemky…). Budu tě čekat na letišti“. To se lehce řekne, ale hůř provede. Já byl „2.000 km východně“, přilétal jsem ve 14.30 hod. v den utkání do Prahy a do Plzně to bylo ještě bez dálnice taky kousek. Utkání totiž začínalo v 17.00 hod. a já měl starou červenou Škoda 100. A jak to jinak říct mezi čtyřma očima hráčům…

Naštěstí letadlo „sedlo“ včas, Vopravil mi skočil kolem krku a do ruky vrazil sáček se sbírkou provedenou v noci řadou fandů, zejména mezi taxikáři. Hezké zvýšené prémie to byly, ale o částce pomlčím.

Když jsem přijížděl v 17.25 hod. ke stadionu uslyšel jsem výkřik „GÓL“, ale domácí to nebyli. Mezi tribunami jsem zahlédl ukazatel D 0: H 1 gól Sedláček. Takže ještě se dostat co nejrychleji na hřiště a za hráči. Proběhl jsem podzemní chodbou a v 17.30 hod. jsem usedl vedle našeho lékaře MUDr. Zlámala a zavelel jsem: „Zdeňku, příští ošetření na hřišti zůstaň sedět, jdu na hřiště já“. Když se ve středovém kruhu skácel Honza Maroši, vyrazil jsem a klukům na hřišti zvýšené prémie potvrdil. A v tom už na mě rozhodčí Hycl řve: „Pane Kubíčku, co tady děláte? Odpověď byla jednoduchá: „Vy nevíte, že jsem doktor…“ Duo obdivuhodných útočníků řádilo dál. Druhou branku přidal Radek Drulák. Vyhráli jsme 2:1. Bohemka se zachránila a Plzeň sestoupila.

https://cs.wikipedia.org/wiki/1._%C4%8Deskoslovensk%C3%A1_fotbalov%C3%A1_liga_1988/1989

Někdy vám budu vyprávět, jak složité bylo dostat se z Plzně. Zato, když jsem přijel na Bohemku, dostal jsem „hobla“ a poděkoval mi i velikán mezi rozhodčími Jirka Stiegler, mezinárodní rozhodčí, co kamarádil s panem Jírou a pískal poháry a nároďáky v Evropě.

Setkání třetí / jaro 2009 /

BOHEMKA PŘED ZÁNIKEM ANEB MOJE ROLE MÍSTOPŘEDSEDY V KAUZE

Byla to pro mě složitá kauza. „Lámala“ i řadu lidí ve výkonném výboru ČMFS a nejeden z nich „kopal“ za ty, kdo chtěli „tu PRAVOU“ Bohemku zničit. Šéfem právního oddělení byl JUDr. Petr Doležal, za svaz jednal a měl obrovské množství informací. Požádal jsem ho o ně, doplnil o své, a jako statutární místopředseda si ve výkonném výboru řekl o svěření KAUZY BOHEMIANS do gesce jako zpravodaj. Zpracoval jsem obsažnou složku se všemi dostupnými materiály a informacemi. Chtěl jsem být spravedlivý, a proto jsem vyzval soupeřící strany k rozumným jednáním s podporou důkazů. Zavolal jsem na Bohemku, myslím Lukáši Přibylovi (nechť je mu země lehká) a sjednali jsme schůzku na 1.4.2009 na botelu Admirál do salonku. S Lukášem přišel tehdejší člen výboru, politik a právník JUDr. Jiří Dienstbier. Na schůzce mě požádali o svěření té složky na týden, neboť tam bylo mnoho podkladů, které potřebovali. Nechci dál pátrat v paměti po tehdejších souvislostech ani detailech, je to přece jen skoro 15 let, ale jsem rád, že to období Bohemka „přežila“. Pro poučení současných a příštích fanoušků Bohemky tedy přikládám mnou zpracovanou kapitolu z knihy Den volby 2 nazvanou Kauza Bohemians v souvislostech, kterou jsem psal tehdy pro Ivana Haška kandidujícího na post předsedy ČMFS, aby se v tom našem fotbale trochu vyznal. Je trochu odborná, ale myslím že přehledně ukazuje na záměry, děje i osoby v kauze.

PDF ke stažení

Setkání čtvrté / jaro 2010 /

NABÍDKA NA POST SPORTOVNÍHO ŘEDITELE BOHEMKY

Po začátku „korupční aféry“ Sigmy v roce 2009 (shodou okolností režírované šéfem Bohemians Střížkov), kdy jsem byl asi jediný s užšího vedení Sigmy, kdo nic netušil o „prebendě“ předané po utkání až do 19.3.2010, kdy byla kauza panem Kaprem zveřejněna v AHA. Měl jsem na výběr ze dvou variant rozhodnutí. Buď v Sigmě zůstat s podmínkou odchodu dvou viníků nebo klub opustit sám. Zvolil jsem druhou variantu a dnes, s odstupem času, jsem za tuto volbu rád. Můj kamarád Mirek Kříž, tehdejší majitel Plzně a spolumajitel Bohemky mi na jaře na schůzce v Kozí, v jeho restauraci Chagall, „hodil laso“ na ředitelování Plzně. Řekl jsem mu, že je to pro mě příliš daleko a poděkoval jsem za důvěru. Za týden přišel s nabídkou znovu, tentokrát šlo o Bohemku. Na to jsem slyšel a on přede mě postavil cíl. Vybereš si 5 hráčů z Plzně, ale musíš hrát s Bohemkou do roka poháry. Na to jsem slyšel, neboť v roce 2013 se mi podařilo získat na Kampě krásný byt. Už jsem si chystal kancelář na Slávii, kam se Bohemka přesouvala, shodou okolností byla kousek od Petra Doležala, manažera Slávie. Znovu se ve mně začala roztáčet ta kola fotbalové mašinérie. A potom přišla ta strašná zpráva. Mirek 22. května 2010 zmizel a už se nenašel. Měl jsem s ním v tom půlroce čilí funkcionářský styk, píšu o tom v oddělení MÉDIA, a byla to kapitola uveřejněná v Hattricku v oddělení Postřehy JK v 8.2013. Prostě nenašel. A já do Bohemky nešel. Pochopitelně. Bez garanta hráčské sportovní kvality to nejde. Často si na něj vzpomenu, zejména když se dívám na film Popel... I proto jsem tu smlouvu letos podepsal.  

Setkání páté / podzim 2014 /

SCHŮZKA S DARKEM JAKUBOWICZEM VE VĚCI TRENÉRA ROMAN PIVARNÍKA

Lákal jsem trenéra Pivarníka do Sigmy opakovaně, ale vždy do toho něco vlezlo. Mám rád fotbalisty, kteří stihnou za kariéru i vystudovat „vysokou“, zejména tělovýchovného zaměření, neboť pak mají dobrou základnu a mohou přidat trenérský talent a hráčské zkušenosti. A „Pivas“ je dobrý trenér a bezva člověk. Když kolem něho Bohemka hrála tanečky a byl jsem dotázán, vřele jsem ho doporučil. A protože jsme jezdili na Prahu Pendolinem spolu a také S trenérem brankářů Vaniakem, měl jsem možnost o jeho práci mnohé vědět. Jenže jak to bývá, viz letošní Plzeň se super trenérem Koubkem, nemusí se naplnit od počátku představa a chce to čas. A tak to bylo i v Bohemce po 8. kole. Zprávu, že to má Roman nahnuté jsem zachytil také. Proto jsem zavolal Darkovi staršímu a on mě pozval na „Flóru“ na pokec. Probrali jsme vše potřebné a já ho požádal, aby dal ještě Romanovi čas do konce podzimu, že si to sedne. Úplně stejně, jako to udělal Kříž, když chtěl vyhodit Vrbu po 20. kole v Plzni, viz můj Hattrick 8.2023. A ten mu potom vydělal miliardu… Darek dal Romanovi čas, a ono se to zlomilo od jedenáctého kola a Bohemka prožila pohodovou sezónu 2014/2015. Skončila osmá…

Setkání šesté / jaro 2023 /

POSLEDNÍ UTKÁNÍ PROTI OLOMOICI A ÚŽASNÁ ZÁKLADNA V UHŘÍNĚVSI

Moc jsem v roce 2023 na fotbal nechodil, ale tento „mač“ nešlo nevidět. Bohemka o poháry v posledním kole s Olomoucí. Myslel jsem si, že už mě Darek ani nemá v telefonu, ale přesto jsem zkusil zavolat o lístky. Na mé překvapení vzal mobil hned, i když byl v zahraničí, a první slovo „ahoj“ (TY), mě zahřála u srdce. Dostal jsem i Vipku a tak jsem se mohl potkat uvnitř s velkými kamarády Honzou Hálou a Láďou Valáškem. Hned jak jsem usedl na tribunu napadlo mě. Tak tady bych chtěl mít reklamní baner pro svou firmu mého jména. A potom jsem zažil ty krásné oslavy „Evropy“ po 36 letech. A tak jsem to klukům z Bohemky po zápase navrhl. Držma, letitý soupeř i kamarád, se smál, že to bude dobře znít JK a Bohemka.

Po pozvání „Darků“ do Uhříněvsi, kdy mi „spadla brada“ z toho jaký jsem viděl areál, jsem se rozhodl ke sponzoringu Bohemky. Velká úcta, jaký skok Bohemka udělala v zázemí i výchově. Takové tréninkové zázemí ve vlastním majetku dnes klub, ve kterém jsem prožil 30 let v Olomouci, zdaleka nemá, a to je ve výchově a zázemí vyhlášenou štací…

PŘEJI KRÁSNÝ FOTBAL, SPOKOJENÉ FANOUŠKY A VŠEM V KLUBU PEVNÉ ZDRAVÍ

JK                                

KLUB 50+

budeme aktualizovat podle akcí